Хич не се чуди ами физиката научи

Последователно свързване на консуматори

Здравейте, отново е мой ред да разказвам урок. И така, имало едно време два консуматора... Шегата настрана, да започваме... Предполагам знаете какво е ел. верига, а ако не - погледнете: 


Последователно свързване на консуматори
И така, знаем какво е ел. верига, а оттам и какво е консуматор. А знаете ли какво са последователно свързани консуматори? Ако не, не се безпокойте, ние за това сме тук. ;) Една ел. верига с последователно свързани консуматори изглежда горе-долу така:
Последователно свързване на консуматори
Сигурно забелязвате, че в предишната схема консуматора беше кръгче или крушка, а тук са означени с правоъгълници, а също и че там имаше прекъсвач, а тук няма, но както и да е... Токът през всеки от последователно свързаните консуматори е един и същ. Тъй като никъде не се разделя на части се казва, че последователно свързаните консуматори образуват неразклонена верига.

Какви са напреженията при последователното свързване на консуматори?

Да кажем, че на контролно имате за задача да намерите напрежението на батерия, към полюсите на която са свързани 2 последователно свързани лампи със съпротивления 2 Ω и 4 Ω (виж урок 3), като през тях тече ток 0,5 А (урок 1) и тази задача те издъни... Гадно, а. Край на провалите, всичко, което ти трябва е тук. Формулата за напрежението е U = U1 + U2 и т.н. Като се има впредвид, че U е напрежението на батерията, U1 и U2 са напреженията на консуматорите. За да намерим как се разделя общото напрежение между двете лампи ще означим съпротивленията им с R1 и R2, а тока - с I, и ще приложим закона на Ом: U1= R1I и U2=R2I. Като разпределим тези две равенства се получава U1=R1 По просто казано по-голямо е напрежението върху консуматора с по-голямо съпротивление.                             U2  R2

Какво наричаме еквивалентно съпротивление?

Помниш ли равенството горе? Ако не, припомни си го: U = U1 + U2. А какво ще стане, ако заместим U1 с IR1 и U2 с IR2? Ще се получи U = IR1 + IR2 = I(R1 + R2)
Това равенство показва, че във веригата ще протече същия ток I, ако вместо двата консуматора със съпротивления съответно R1 и R2 включим един със съпротивление R:  R = R1 + R2  Казваме, че R е еквивалентно съпротивление на съпротивленията R1 и R2 на последователно свързаните консуматори. Равенството над този надпис показва, че при последователно свързани консуматори еквивалентното съпротивление е сбор от техните съпротивления.

Защо не отчитаме съпротивленията на съединителните проводници?

Не знаеш какво са съединителните проводници в една верига?!? Как не те е срам... Шегувам се, сега ще обясним... Съединителните проводници в една верига са свързани последователно на консуматорите. Обикновено са медни, защото медта е един от най-добрите проводници на ток. Ето защо тяхното съпротивление (десети или стотни от ома) е пренебрежително малко спрямо съпротивленията на битовите ел. уреди ( десетки, стотици и повече омове). Затова при пресмятането на токовете и напреженията често приемаме, че съединителните проводници са идеални и съпротивлението и напрежението им не се отчитат.

Това беше този урок. Не забравяйте да се усмихвате и да гледате и другите ни уроци. ;)

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.